Så er vi flyttet ind på Olsbjergvej 21!

Vi har været så optaget af flytningen, at vi slet ikke har tænkt på at skrive et indlæg herinde 🙂 Men for en lille uges tid siden, nemlig fredag d. 30. marts overtog vi huset. Dog startede morgenen ikke som vi havde planlagt, da Lasse modtog et opkald fra Huscompagniets chefbogholder kl. 8.00, om at de ikke havde modtaget pengene! Og vi skulle mødes ude ved huset kl. 9.00 med Huscompagniets tekniske chef, da vores byggeleder ikke overdrage huset, da han havde ferie. Men banken åbner jo ikke før kl. 10, og bankens tlf-hotline var ikke til meget hjælp, da de ingengang kunne se, om pengene var sat til at overføre. Til sidst lykkes det dog at få banken til at sende en fax med en bekræftigelse på, at pengene var sat til at overføre, så vi kunne få nøglerne. Men godt nok ikke en sjov oplevelse at stå der, og få at vide, at banken ikke har gjort som aftalt, og være nervøs for om vi overhovedet kunne overtage huset den dag!

Men vi gad ikke tænke mere på den dumme bank, og gav os ellers i kast med flytningen. Om fredagen fik Lasse og Tom installeret hvidevareparken, så ikke skulle tænke på det til den store flyttedag om søndagen. Derudover fik vi også flyttet sækkevis af tøj, så det nye walk-in-closet kunne blive fyldt 🙂 Derudover fik vi også flyttet sengene over, så vi kunne sove i det nye hus 🙂 Derudover ankom der også en virkelig flot og velduftende buket fra Lasses forældre, som virkelig pyntede i det allerede pæne hus 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Lørdagen gik mere stille og roligt med en tur i Bauhaus, hvor vi fik købt gardiner og lameller, så vi kunne få skærmet af til vejen og nysgerrige blikke 🙂

Så kom søndagen, som skulle være den store flyttedag. Lasses familie havde lovet at hjælpe til, og det var vi rigtig glade for, da det gjorde flytningen hurtig og effektiv 🙂 Til frokosttid fik vi en flot og velsmagende pålægsmand, som faldt i god jord hos flyttefolkene. Det passede med, at vi var færdige, så vi kunne spise aftensmad ved mormoren kl. 19.00.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Efter at have boet her i lidt over 1 uge er vi begyndt at finde os til rette og er rigtig glade for vores nye hjem, og glæder os til de næste mange år her på Olsbjergvej 21 🙂

Posted on Monday, April 9th, 2012 at 11:28 and is filed under Uncategorized. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0 feed. You can leave a response, or trackback from your own site.

9 Responses to “Så er vi flyttet ind på Olsbjergvej 21!”

 1. David says:

  Tillykke med jeres nye hus og tak fordi i delte jeres erfaringer.

 2. Celina Hansen says:

  Mange tak 🙂 Den har også været rart, at have en slags dagbog, man kunne slå op i, og se tilbage i. Vi vil da meget gerne høre, hvis I engang får en blog? Altid spændende at følge med i nybyggeri 🙂 Ellers er I jo altid velkomne til at skrive spg. eller lign 🙂

 3. Michael says:

  Hej med jer,

  Tillykke med huset – vi ser selv ved at skrive med huscompaniget i disse dage. Vi er lidt i tvivl om hvad man skal forvente af inventar omkostning, så jeg vil sætte stor pris på at vide hvad i havde i kontrakt på køkken, bad og øvrigt inventar? (eksl. hvidevarer)
  Jeg antager det er købt ved HTH køkkenforum?

  På forhånd mange tak

  • Lasse Løfstrøm Andersen says:

   Hej Michael,
   Mange tak – vi er rigtig glade for det 🙂

   I vores tilbud blev er lagt 100.000 ind, vi endte med at bruge det dobbelte ca – så jeg vil på det kraftigste anbefale at man lige overvejer om man ønsker standard eller bare lidt mere 🙂

   Og ja, det var HTH køkkenforum.

   • Michael says:

    Okay, ja det bliver hurtigt dyrt, men skal det være, så skal det være 🙂

    Jeg antager at i skulle købe på listeprisen hos HTH + levering eller lign?

    • Lasse Løfstrøm Andersen says:

     Korrekt, det er rene listepriser du betaler. Levering og montering er inkl prisen fra huscompagniet.
     Ekstra tilkøb udover standard afsat af huscompagniet får du 10% rabat på.

 4. Rikko says:

  Hejsa og tillykke med jeres fine hus. Vi er selv igang med vores byggeri i Skovlunde ligeledes med huscompagniet. Det ligner at vi har valgt stort set de samme materialer i husene. Jeg vil lige høre jer om den klinke i har i køkken/alrummet ikke er den der hedder Gems Antracite Matt? Det er nemlig den vi har valgt og det ligner den meget 🙂 Jeg vil også lige høre jer om jeres køkken og bad om det er hth’s model Next højglans? Vi har lige fået lagt første lag isolering på loftet idag og undertaget er lagt. Så nu varer det ikke længe før vi får tagsten på. Vi valgte så murstenen Camel og de hvide træ/alu vinduer som i havde kig på til at starte med. Men super fint hus i har fået bygget 🙂 mange venlige hilsner fra Charlotte & Rikko. Skovlunde.

  • Lasse Løfstrøm Andersen says:

   Hej Charlotte & Rikko,
   Pinligt! Men Jeres indlæg var forsvundet i mængden af SPAM vi modtager på bloggen 🙁

   Det lyder rigtig skønt med Jeres hus, og I må jo have overtaget det nu? Er det som forventet? 🙂

   Klinkerne er rigtig nok Gems Antracite Matt 300*600 og Køkken + bad er HTH Next modellen, bryggers og indbygningsskabe i værelser har vi valgt en standard hvid låge med kantet greb.

   Venlige hilsner
   Celina & Lasse

 5. Rikko says:

  Hej Celina & Lasse.

  Bedre sent end aldrig. 🙂

  Så kan jeg se at vi har valgt stort set samme materialer indvendigt. Vi har bare valgt HTH model Next hvid højglans over det hele. Vi er især også glade for vores valg af klinken som er magen til jeres. 🙂
  Det har været spændende at følge jeres byggeri. Vi takker for kigget, og ser nu frem til at vi overtager vores nye hus fredag d. 12/10 🙂

  Mange venlige hilsner fra
  Charlotte & Rikko Djurhus.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.